top of page
Пошук

Як влаштуватися рекрутером в Нідерландах? Лілія Сахбані, про переїзд з Харкова до АмстердамуМи вже бачили багато історій розробників, які через війну поїхали з України та знайшли роботу в місцевих компаніях. Та й раніше у айтівців не було великих проблем з тим, щоб знайти роботу в іншій країні. Для рекрутерів все виглядає набагато складнішим. Потрібно знати місцевий ринок, культурні особливості, та місцеві закони.


Чи насправді все так складно? Чи є шанс знайти роботу в місцевій компанії закордоном, та який процес чекає на людину зі сфери рекрутингу?


Про свій досвід нам розповіла Лілія Сахбані, яка поїхала з Харкова до Амстердаму та знайшла роботу в продуктовій компанії у сфері кібербезпеки.
Розкажи, будь ласка, як ти потрапила в Нідерланди, та чому обрала саме цю країну?


В Нідерланди я потрапила на початку березня 2022 року. Я була вимушена покинути свій дім у Харкові. Спочатку, було дуже страшно виїжджати, місто було під постійними обстрілами, були великі проблеми з пальним, та в нас не було повної картини як їхати, щоб це було безпечно. В нашому районі пролунало декілька сильних вибухів, тому й залишатися було теж небезпечно. Ми вирішили ризикнути та їхати з міста.


Через чотири дні виснажливої дороги, я потрапила до Польщі, де компанія, в якій я працювала на той час, надала нам тимчасовий готель. В мене були знайомі колеги з Нідерландів, з якими ми працювали в попередній компанії.


Вони дуже мене підтримали, та запропонували тимчасово вільну квартиру в Амстердамі. Так ми вирішили їхати до Нідерландів.


На той момент, я зовсім не уявляла, що їду на довго і що мені доведеться думати про довгострокове перебування у Нідерландах. Зараз розумію, що певно мені поталанило. Адже у мене був час знайти квартиру на довгостроковий термін, а тут це складна задача.


В Нідерландах, я адаптувалася досить швидко. Країна мені подобаються через високий рівень безпеки, та через те, що тут майже всі вільно спілкуються англійською. До того ж Амстердам це міжнародне, ще й досить привабливе з естетичної точки зору місто. Я обожнюю місцеву архітектуру та дизайн публічних просторів, справжній рай для візуалів.


Що можна сказати про місцеве IT? Чи сильно воно відрізняється від українського?


Нідерланди - це дуже великий IT-хаб. Тут загалом багато айтівців, є офіси відомих великих компаній, таких як Netflix, Tesla, Oracle, Booking.com та інших. Ще тут просто неймовірна кількість різних стартапів. Більшість компаній на ринку - продуктові. Тут можна знайти компанію на будь-який смак. Хочеш, працюй у невеличкому стартапі де буде десять людей, а хочеш, можна піти у глобальну корпорацію зі штатом в тисячі розробників.

Багато компаній в Нідерландах наймають людей зі всього світу, та компанії дуже сильно акцентують увагу на своїй культурі, й намагаються дійсно бути унікальними.Щодо рекрутингу, чи багато компаній мають вакансії в нашому напрямку?


Так, вакансій в рекрутингу дуже багато. Компаній також. Тут насправді є вибір серед дуже різних компаній. Досвід в українському рекрутингу тут вважається релевантним, та в цілому підходи до роботи досить схожі. Взагалі в Нідерландах дуже розвинута економіка, кількість вакансій в майже усіх сферах значно перевищують кількість кандидатів.


Для багатьох компаній в Нідерландах достатньо знання англійської мови, тому що, як я вже казала, компанії беруть людей зі всього світу та англійська це та мова, на якій спілкуються в багатьох компаніях. Тут також є компанії, у вимогах яких є голландська, але це загалом характерно для тих, хто працює виключно на місцевий ринок, або для державних установ.Як ти обирала компанії де хотілося б працювати?


Почну з того, що я від початку знала, що хочу працювати у невеликій компанії. Я навіть не хотіла відправляти резюме у великі, хоча розуміла, що там мені можуть запропонувати кращі умови та компенсацію. В Україні у мене була можливість порівняти роботу в невеликій компанії та корпорації, і я точно розуміла де мені буде комфортніше.


Загалом, процес пошуку роботи не дуже сильно відрізняється від того, як ми звикли це бачити в Україні. Я пошукала вакансії через LinkedIn, також знайомі рекрутери закинули моє CV у чат з голландськими рекрутерами, та за кілька днів я отримала пропозиції про співбесіди.


В мене були процеси з чотирма компаніями. Для себе я виділила найважливіші поінти, для остаточного прийняття рішення.


По-перше, це команда рекрутерів, з якими було б можливо обмінюватися досвідом. Все ж таки, країна та ринок для мене нові, треба заглиблюватися в деякі нюанси. Тому для мене було важливо щоб були ще люди, які можуть поділитися цими нюансами.


По-друге, мене цікавить employer branding. Тому я шукала місце де можна долучатися до таких активностей та розвиватися ще й в цьому напрямку.


Ще дуже важливо, щоб компанія розробляла якийсь дійсно корисні продукти. Я потрапила у компанію, яка займається кібербезпекою, а це зараз дуже актуальний та цікавий для кандидатів напрямок.


Останнє, це процес хайрінгу, бо це відображує, наскільки в компанії працюють процеси в цілому, та чи комфортно потім буде кандидатам приймати в ньому участь.
Наскільки відкриті місцеві компанії для рекрутингу українців та іноземців загалом?


Що стосується найму іноземців, то це звичайна практика в Нідерландах, особливо в технічному секторі. Це невелика країна, тож тут є talent shortage (ред. “різниця між доступними кандидатами та попитом ринку”). Крім того, для експатів створені привабливі умови, більшість може розраховувати на податкові пільги та допомогу від держави.


В Амстердамі проживає дуже багато експатів, якщо я не помиляюся, понад 30 відсотків від загальної чисельності. До того ж 90% нідерландців вільно розмовляють англійською.


Українців тут багато, та ще до війни сюди активно приїздили наші співвітчизники. Для компаній в Нідерландах не важливо звідки ти приїхав, важливіше, що ти вмієш, та яку користь можеш принести компанії.


Тому, якщо в вас гарна англійська та досвід в будь-якому напрямку IT, ви можете сміливо пробувати знайти для себе привабливий варіант.

Чи важко оформити документи для роботи в Нідерландах, та скільки часу в тебе це зайняло?


Мені не потрібно було оформлювати додаткові документи, адже я з самого початку перебування в Нідерландах отримала прихисток, який дає право на роботу. Однак, моя компанія запропонувала оформити “highly skilled migrant” візу, яка навіть у випадку припинення дії захисту дасть мені можливість жити та працювати в Нідерландах далі.


Внаслідок того, що в Нідерланди й раніше приїздило багато іноземців, увесь процес працює досить добре. До речі, зараз процес отримання для іноземців, охочих переїхати в Нідерланди, займає до 4 місяців, раніше це було швидше - до 2 місяців).Як відрізняються процеси рекрутингу від українських компаній? Як виглядав процес в тебе?


Процес відрізняється тривалістю. Багато компанії відповідали мені через тиждень/два після того, як я надіслала резюме. Але після першого контакту все відбувається досить оперативно, при тому й етапів відбору багато. В моїй компанії, включно з тестовим, в мене було 6 етапів відбору. Хоча останні 2 інтерв’ю були в один день. Також велику роль грають софт скіли, в тому числі для інженерів.


Тут тестове завдання є в більшості компаніях для майже всіх позицій. Завдання досить об’ємні, та можуть доходити до 6 годин часу. Кандидати до цього ставляться спокійно, та більшість виконує їх. Це було досить дивно, тому що в Україні тестові завжди викликають негатив з боку кандидатів.


Особливість ринку така, що тут приходить досить багато резюме на розміщені вакансії, які також треба обробляти. Це непросто сортування резюме по теках. З кожним кандидатом треба поспілкуватися, дізнатися про його досвід, провести прескрін. При цьому, це кандидати зі всього світу. З одного боку, це забирає досить багато часу, з іншого, можна закрити вакансію навіть без сорсінгу та активного пошуку.


Сам процес рекрутингу схожий на той, що ми звикли бачити. Для пошуку тут також використовується LinkedIn та інші міжнародні портали для розробників, є місцеві сайти для пошуку роботи. Також досить популярний пошук спеціалістів в онлайн спільнотах та чатах для професіоналів.


Тут немає гонитви за більшими зарплатами. Так гроші тут також обговорюють, але кандидатам важливіше знати, що саме розробляє компанія, які є перспективи у продукту, які плани у компанії. Найбільш дивним для мене було, що кандидати більше питають про культуру компанії та процеси, ніж про бенефіти.Чи важко було адаптуватися в колективі компанії, та чи є якісь особливості?


Компанія дійсно грамотно побудувала онбординг процес, я відчуваю постійну підтримку. Колеги тут реально зацікавлені в тому, щоб людина розібралася в усіх процесах, та отримала відповіді на всі питання.


В моїй компанії працюють люди 30 національностей, що для мене є великим плюсом. Співпраця з людьми різних культур це дуже крутий досвід.


Крім того, понад 5 років я тісно співпрацювала з нідерландськими клієнтами, можливо це також допомагає адаптуватися та впевнено почувати себе на ринку праці.


Щодо особливостей, то можливо це банальне спостереження, але тут дійсно важливий work/life balance, а також мене здивувало, що тут важко звільнити людину на постійному контракті, тож, на мій погляд, тут значно менше стресують.

Тут ніколи не будуть телефонувати людині по робочим питанням після закінчення робочого дня. Люди мають час на себе та на свої сім’ї. Це допомагає переключатися, та, як на мене, приносить свою користь й для роботи також.

bottom of page