top of page
Пошук

Чому IT компаніям треба звертатися до професійних юристів?Зараз в Україні ми бачимо розквіт тренда технологічних стартапів. Щорічно з'являється все більше компаній, які хочуть зайняти своє місце в ІТ сегменті і спробувати себе на цікавому ринку.

Далеко не всі ІТ підприємці замислюються про юридичні аспекти ведення бізнесу, відкладаючи юридичні питання в довгий ящик, і ми вирішили розібратися, чи варто ІТ компаніям звертатися за допомогою до професійних юристів і чому потрібно зробити це якомога раніше.

Керівник IT практики у Legal IT Group, Антон Тарасюк погодився допомогти нам розібратися, на які юридичні питання варто звернути увагу українським ІТ компаніям.

Перед тим як перейдемо до справи, гадаємо що нашим читачам буде цікаво дізнатися більше про вашу компанію. Розкажіть, будь ласка, як з’явилася ваша компанія, та чим ви займаєтесь?

В далекому 2014-му році зустрілись двоє однодумців зі спільною ідеєю – створити юридичну фірму, яка б була зосереджена на супроводі клієнтів в сфері ІТ. Сама назва Legal IT Group виникла доволі спонтанно – ми хотіли лаконічно вказати чим саме будемо займатись а також той факт, що ми команда. Філософія нашої компанії – бути на гребені хвилі та пропонувати релевантні рішення та правові конструкції для незвичайних проектів.


Майже кожен проект, яким ми займаємось це певна інновація, і, відповідно – правове регулювання не завжди up to date. Працювати з такими проектами це завжди драйв.

З іншого боку – ми багато працюємо і зі стандартними договорами на розробку програмного забезпечення. Здавалось би – зробив один шаблон agile контракту і продавай як intangible product, але не все так просто, оскільки у кожної компанії agile свій, особистий. Нам подобається працювати з людьми, в яких горять очі, коли вони розповідають про свої стартапи, і, іноді, навіть віриться, що хтось з них дійсно змінить світ на краще.

Розкажіть, будь ласка, про ваших клієнтів, з якими компаніями ви вже працюєте?

За майже три роки ми працювали з різноманітними замовниками в сфері ІТ. Від маленьких аутсорс компаній і стартапів на стадії ідеї, до великих замовників, питання яких стосуються виходу на ринки Штатів чи Європи або пов’язані з міжнародними доменними спорами.

Ми любимо наших клієнтів. Ми багато чому вчимося в них. Процесинг в ІТ сфері дозволяє виконувати надскладні задачі і ми намагаємось впроваджувати і в себе кращі практики і адаптувати їх під наші реалії.

Наші клієнти – ІТ компанії, стартапи та інвестори. Запити бувають неймовірно різноманітні – від вичитки договору до аналізу можливості реалізації бізнес-моделі Замовника на якомусь екзотичному ринку. На нашому сайті ми розмістили частину наших клієнтів. Ми пишаємось тим, що працювали з першими в Україні правовими суперечками щодо дронів а також успішно відстоювали інтереси наших клієнтів в рамках спорів про розробку веб-сайтів в українських судах.

З якими проблемами до вас приходять найчастіше?

Стандартний запит для нас – розробка договорів для конкретних бізнес-процесів ІТ компаній та стартапів. Це можуть бути публічні оферти як на український ринок, так і на весь світ а також різноманітні договори на digital послуги тощо. В нашому портфоліо також судова та арбітражна практика і звісно ж купа консультацій щодо правових аспектів тих чи інших проектів. В 2015 році ми юридично супроводжували запуск платформи, яка займалась онлайн-кредитуванням в Україні. Зараз, враховуючи закон України «Про електронну комерцію» та нещодавно роз’яснення НацКомФінПослуг, правові аспекти реалізації такого проекту ясні та зрозумілі, але два роки тому це було справжнім викликом.

Неймовірно цікавим також є правовий супровід стартапів в рамках підйому інвестицій. Коли бачиш, як юнаки та дівчата з палаючими очима отримавши інвестиції, ведуть свій проект до успіху, пишаєшся, що ти з самого початку був поруч.

Ми багато працюємо з game-студіями – допомагаємо їм узгоджувати контракти з паблішерами з США та інших юрисдикцій. Сфера розробки ігор – це щось фантастичне. Цілі віртуальні світи, які оживають у тебе на очах і захоплюють. Люди, що працюють в game-dev завжди надихають. До речі, в нашій компанії також є віртуальні герої, які вже стали невід’ємною частиною нашої команди.

Чи потрібно взагалі компаніям звертатись до професійних юристів, та чому?

Звісно. Якщо у Вас є бізнес – він підпадає під відповідне регулювання в залежності від Вашої юрисдикції та суті діяльності. Потрібно з одного боку бути в compliance з імперативними нормами законодавства, а з іншого – врегулювати свої відносини з клієнтами, підрядниками та командою таким чином, щоб захистити свої права та інтереси досягши згоди з відповідним контрагентом. Звісно, немає сенсу витрачати мільйони на юристів на стадії, коли навіть немає MVP, але все ж на консультацію завітати можна.

Мені здається, в сучасному світі необхідно звертатись саме до профільних юристів. Якщо у Вас проект в сільському господарстві – краще працювати з тими, хто спеціалізується на земельному та аграрному праві і так далі. З іншого боку, у нас багато клієнтів з різних сфер – починаючи від медицини, завершуючи туристичним бізнесом. Єдиною особливістю є певний суфікс «tech». Фактично ми супроводжуємо інновації.

У яких форматах ви допомагаєте IT-компаніям?

Я не бачив більшість наших клієнтів. Ба більше – я не чув їх голосу. В цьому немає необхідності. Ми працюємо з усією Україною в режимі онлайн. Бізнес наших клієнтів – онлайн бізнес. Які ж повинні бути в них юристи? Звісно такі, що можуть працювати в їх форматі – швидко надаючи релевантні консультації та документи. Щодо пакетів – у нас є і абонентське обслуговування і погодинна тарифікація.


Світ змінюється і для наших клієнтів візит до юриста означає не поїздку до офісу а просто запит в месенджер або на пошту. Так зручніше, ось і все.

Зараз в Україні спостерігається свого роду бум технологічних компаній. Які б поради ви дали людям, які хочуть організувати свій стартап?

Ми маємо власного юридичного бота на сайті а також в минулому році увійшли до 8-ми найкращих проектів в сфері Legal Tech в Україні за версією Hiil з нашим стартапом, що був на перетині права та освіти. Такий собі ed-legal. Відчули себе в ролі стартаперів, тому добре розуміємо, як це, коли завтра Pitch, а MVP замість радості приносить біль.

Щодо розвитку свого проекту – це шлях спроб і помилок, який кожен проходить самостійно. А щодо юридичних аспектів, які потрібні на самому початку:

  • Узгодьте між собою в форматі gentleman agreement – хто що робить та на що претендує

  • Отримайте базове розуміння, що Ваша бізнес модель перебуває в правовому полі

  • Придумавши назву – подивіться, чи немає світових брендів з точно такою ж назвою в класі послуг, які надаєте Ви

  • По мірі розвитку проекту – читайте договори, які підписуєте, а краще довіряйте це юристам.

Гадаємо, що інформація буде корисною для наших читачів і дякуємо Антону за цікаве інтерв'ю. Бажаємо Legal IT Group успіхів і побільше цікавих клієнтів.

#ITвмире #ITвУкраине #трендывIT #ITправо #BusinessDevelopment #startup #стартап #outsourcing

bottom of page