top of page
Пошук

KHARKIV IT RESEARCH 2.0: 31 000 IT-фахівців, 480 компаній та зростання об'єму індустрії на 20%Харківський IT-Кластер презентував підсумки дослідження IT галузі регіону KHARKIV IT-RESEARCH 2.0, яке проводить вже другий рік поспіль за підтримки PricewaterhouseCoopers та IRS-group.


Згідно з результатами, галузь регіону налічує майже 480 сервісних та продуктових компаній, а кількість фахівців подолала позначку у 31 000 осіб. IT індустрія в Харкові зросла на 24%, а її сумарний об'єм досяг 962 мільйонів доларів США у 2018 році, забезпечивши зростання на рівні 20%.

Отримані дані дозволяють оперувати конкретними показниками при позиціонуванні Харкова як ключової high-tech локації міжнародного масштабу. У дослідженні взяли участь понад 7800 IT- спеціалістів та 30 компаній Харкова, додатково було проведено 9 інтерв'ю з ТОП-менеджерами компаній.


Вже традиційно, за кількістю компаній та спеціалістів, Харків випереджає інші ІТ-локації країни, поступаючись лише Києву, а за концентрацією IT спеціалістів, співвідношенням до інших професій — іде на рівні зі столицею.

Особливістю локації є велика кількість малих та середніх компаній, таких як, наприклад, Altexsoft, CodeIT чи INSART, які успішно працюють в регіоні разом з гігантами індустрії NIX, Softserve, Sigma Software чи EPAM.


«Для сервісного бізнесу спеціалізація стала важливим позитивним трендом, що створює додаткову цінність для клієнтів. Таким чином все більша кількість компаній базує свою ціннісну пропозицію як роботодавця на тому, що має свій вертикальний та специфічний фокус, — підсумував Голова Наглядової ради Харківського ІТ Кластеру, засновник компанії Altexsoft Олександр Медовой. - Тому я вважаю, що сервісний бізнес може зробити ще більший внесок до економіки країни тим, що проводить дослідження та створює вертикальні специфічні компетенції та активно інвестує в освітні програми”.


Основними ринками експорту IT послуг як і раніше є США (74%) та країни Європейського Союзу (19%). Цього року серед компаній, що взяли участь у дослідженні, переважають ІТ-послуги для страхування, медицини та освіти. E-commerce, розробка розважальних програм та ігор, послуг для подорожей, банкінгу та фінтех-сервісів вважаються вже традиційно сильними сторонами харківських ІТ компаній.Середній дохід харківського IT-спеціаліста дорівнює $2075, що вшестеро більше середнього доходу харків’янина ($326) та вп’ятеро більше середнього доходу по Україні ($380).


Кіра Рудик, Перший заступник голови Комітету ВР з питань цифрової трансформації охарактеризувала Харків як динамічне місто, яке рухається вперед: "Харків — друге IT місто в Україні після Києва. Тут є велика кількість IT компаній, технічні виші, що готують спеціалістів, а представники галузі динамічні та відкриті до впровадження змін”.

У 2018 році харківські IT-компанії сплатили 6.4 мільярдів гривень податків до бюджету країни (+28%), у порівнянні з минулорічним показником у 5 мільярдів гривень, з яких 45% пішли до місцевого бюджету.

“Позитивним маркером для нас як для індустрії є потенціал для діалогу із державою на місцевому і національному рівні. А конструктивний діалог є дуже важливим для збереження прозорих довгострокових «правил гри» та продовження сталого зростання ІТ галузі”, - зазначила виконавчий директор Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал.Базуючись на макроекономічному аналізі IT галузі регіону, PwC оновив прогноз динаміки росту індустрії, згідно із яким, за сприятливих умов для бізнесу та незмінних податкових ставок, до 2025 року податкові виплати зростуть майже втричі.

“Оподаткування в галузі найближчим часом змінюватися не буде”, - запевнила Кіра Рудик.

"Перегляд податків для ФОП з січня 2020 року, як було заявлено раніше, не передбачається. Багато моментів з приводу податків грунтувалися на заявах попередньої влади. Зараз завдання полягає в тому, щоб допомогти IT галузі розвиватися і зробити так, щоб податкові надходження забезпечувалися за рахунок кількості айтішників, а не розміру податків. Згідно з прогнозами, кількість айтішників в Україні за 5 років досягне 650 тисяч. Це є можливим, якщо у галузі будуть сприятливі умови розвитку, а не вищі податки”, - додала вона.


Результати дослідження IT Research 2.0 характеризують Харків як сприятливий регіон для розвитку технологічного бізнесу. Дослідження показало, що ТОР-3 показниками, через які молоді люди обирають харківський регіон для життя є:

  • здобуття якісної освіти

  • різноманіття можливостей для професійного розвитку

  • розвинута інфраструктура й мультикультурність міста.

Також серед позитивних сторін — консолідована IT спільнота, здатність гравців об'єднуватися та велика концентрація освітніх закладів, заходів і конференцій, що формують інтелектуальний потенціал для компаній. Власне, саме це зумовило появу та розвиток найдинамічнішого IT Кластеру в країні.


Водночас місцева IT-спільнота стикається з рядом викликів, які можуть дещо стримувати розвиток. Зокрема, із ростом компаній з'являється потреба у комерційній нерухомості. Якщо зараз офіси компаній займають 217 тис. кв.м., то тільки у найближчі 2 роки виникне потреба ще у 61 тис.кв.м. офісних приміщень. Потреба не просто в офісах, а й у цілих екосистемах, обумовлює утворення IT парків.


Попит на експертів у галузі інформаційних технологій у 2019 році також перевищує пропозицію — потреба компаній у спеціалістах у півтора раза перевищує кількість випускників (харківські університети щороку випускають понад 2 000 молодих спеціалістів тільки за профільними спеціальностями). Тому набирає обертів неформальна освіта, а також корпоративні навчальні центри всередині компаній, що готові інвестувати в підготовку молоді.Підбиваючи підсумки дослідження, експерти оптимістичні у своїх прогнозах. Це дозволяє називати Харків однією з ключових IT-локацій Східної Європи, яка, за стабільних та прозорих умов ведення бізнесу, буде продовжувати темпи зростання.


“Результати дослідження від PWC знову підтверджують, яку величезну роботу ми виконали. Всього 25 років тому у нас були тільки сильна технічна підготовка і величезне бажання досягти більшого. Ми досягли успіху, з нуля створили українське IT - і побудували у своєму місті найпотужніше IT-ком'юніті та сильний кластер. Зараз Харків готовий до нового якісного стрибка, і ми разом з IT кластером раді в ньому брати участь.” - Ігор Брагінський, учасник Наглядової ради Кластеру, Президент NIX.


Це означає розвиток місцевої та державної економіки, інвестиції у молодь та розвиток людського капіталу і формування позитивного образу міста з найбільшою концентрацією ІТ компаній з високим рівнем технологічної експертизи, для розвитку міжнародного співробітництва.Довідка про Kharkiv IT Cluster: Kharkiv IT Cluster громадська організація, яка з 2015 року об'єднує провідні IT-компанії, місцеву владу і вищі навчальні заклади для впровадження комплексних змін в IT-екосистему міста. На сьогодні Kharkiv IT Cluster - це понад 100 партнерів та успішних IT-компаній, які складають третину галузі в регіоні. Мета організації — сформувати в Харкові сприятливе для IT-бізнесу середовище, завдяки реалізації проектів у сфері освіти, просування міста як провідної IT-локації, розвитку IT-community, співпраці у сфері будівництва офісів та інфраструктури. Місія організації: розвиток комфортного середовища для зростання технологічного бізнесу в регіоні. Більше інформації: https://it-kharkiv.com


bottom of page