top of page
Пошук

Kharkiv IT Cluster. Як об’єднати всіх попри війну


Як так сталось, що організація, яка перебуває під обстрілами, розв'язує нагальні проблеми українського ІТ-бізнесу на найвищому рівні? Як взагалі функціонувати, коли частина команди у бомбосховищі, але працює безупинно?


Зрештою, Kharkiv IT Cluster не вперше з цим зіштовхується. Коли Кластер тільки утворився у 2015-му, головною метою було вберегти ІТ-потенціал Сходу і відстояти Харків. Вже за 7 років організація переросла у велику екосистему, яка об’єднує понад 200 організацій. Вплив і проєкти Кластера зараз суттєво масштабувались на національний і міжнародні рівні. Проте серце організації завжди б’ється в ритмі Харкова.Об’єднуємось попри все


Плекати харківську ІТ-спільноту успішно вдається і на відстані від рідного міста. На цьогорічному івенті з нагоди Дня народження Kharkiv IT Cluster не всі зібрались у Харкові, а відзначання проходило значно скромніше, ніж зазвичай.


Команда Кластера створила максимально гнучкі можливості для цьогорічного нетворкінг-івенту. Учасники зустрічі зібрались у трьох комфортних офлайн-локаціях: Харків, Львів, Варшава та онлайн.


«Харків – головний майданчик», – акцентує Олександр Медовой, Голова Наглядової Ради Kharkiv IT Cluster на відкритті івенту, – «І хоча ми зараз розкидані по світу, ми залишаємось харків’янами».


Олександр презентував основні здобутки організації за 5 місяців. У фокусі – три ключові напрямки роботи: допомога країні, захисникам, медикам та простим людям; допомога мемберам та їхнім командам; безшовна робота команди Кластера, підтримка чинних учасників та об`єднання нових.95% команд збережено, понад 15 тисяч людей евакуйовано


Звісно, ІТ-компанії ретельно готували business continuity plan, та все ж багатьох війна застала зненацька. Щоб зберегти спільноту, у перші тижні Харківський ІТ Кластер ретельно координував евакуацію. «Евакуація – це те, завдяки чому нам вдалось зберегти бізнес», – наголосив Олександр Медовой.


Безперервна комунікація з військовими щодо безпечних шляхів виїзду з міста дозволила врятувати не тільки айтівців, а і їхні сім’ї та домашніх улюбленців. За опитуваннями Кластера, компанії зберегли до 95 відсотків команд.

Понад 1800 айтівців отримали бронювання


«Усі кластери ходили до нас і питали – як це вам вдалось?» – така реакція, за словами Медового, була у колег на успіхи в бронюванні. Проте відповідь досить проста – команда Кластера працює понаднормово і з максимальною віддачею шукає шляхи розв'язання проблем.


Перші переліки від 26 компаній-учасників Харківський ІТ Кластер подав на національне бронювання ще 7 березня. За цей час відстрочки на регіональному чи національному рівнях отримали понад 1800 ІТ-спеціалістів. Робота триває.


За статистикою, близько 5% харківських ІТ-спеціалістів долучились до лав ЗСУ: «Ми всі розуміли, що треба воювати. 25 лютого ми вже мали співробітників у ЗСУ та ТрО», – згадує Олександр.ІТ-освіта під час війни: перезапуск проєктів під нові виклики


Kharkiv IT Cluster має найбільше портфоліо освітніх проєктів серед інших подібних організацій – зараз функціонують понад 20 ініціатив.


Уже з 15 квітня освітній напрямок перезапустив свою діяльність – проєкти масштабовано та оновлено відповідно до потреб людей під час війни: «Ми були єдиною організацією, яка відновила роботу освітніх проєктів так рано».


Спільно з UNICEF команда Кластера проводить профорієнтаційні ігри Kid2IT для дітей-переселенців по всій країні, залучаючи до цього нових менторів.


Для підтримки іміджу Харкова та його університетів команда Харківського ІТ Кластера оновила всю інформацію для вступу на Порталі Абітурієнта. Щоб дати цьогорічним випускникам більше надії, команда Кластера проводить зустрічі з представниками наших компаній-мемберів і створюємо додаткові канали інформування.

Наші освітні проєкти вже давно вийшли на національний рівень, а тому Харківський ІТ Кластер об’єднав наших мемберів, які надають ІТ-освіту, у нову спільноту – EdTech CommunITy. Ми об’єдналися, щоб системно допомагати здобувати українцям ІТ-освіту під час війни.441 небайдужа зустріч


Створення цільових ком’юніті – одна з найбільших цінностей спільноти Kharkiv IT Cluster: за 5 місяців проведено 441 зустріч за різними напрямками (HR CommuniTy, PR CommuniTy, GR-івенти, освітні зустрічі та зустрічі з мемберами) 7921 людина відвідала зустрічі від Kharkiv IT Cluster.


На початку повномасштабної війни Kharkiv IT Cluster 14 разів виходив на BBC та CNN, щоб розповісти світу правду про наслідки воєнних злочинів росіян і те, як ІТ-бізнес цьому протистоїть.


А коли питання безробіття постало дуже гостро, команда перезапустила бот для ІТ-вакансій.

Забезпечуємо гідні умови для ІТ-бізнесу на найвищому рівні


У цей непростий час Kharkiv IT Cluster постійно тримаємо руку на пульсі юридичних та економічних змін. Щоб мембери почувалися максимально комфортно під час внутрішнього переселення в інших регіонах, було домовлено про партнерство з іншими ОВА.


Kharkiv IT Cluster зустрічався із Правлінням НБУ з питань врегулювання валютного режиму та спроби знайти компроміс у питанні іноземної валюти для ФОП.


Узгоджували із першою Віце-премʼєркою Юлією Свіріденко питання функціонування ІТ-бізнесу в умовах війни, зокрема, можливість виїзду за кордон у відрядження і податкове резидентство українських IT-фахівців, які тимчасово перебувають в ЄС.824 млн грн на підтримку захисників і гуманітарні потреби регіону


Харківська ІТ-спільнота займалась благодійними проєктами ще до повномасштабного вторгнення. Проте зараз це більше не проєктна діяльність і не разова підтримка, а щоденна постійна робота команди Kharkiv IT Cluster. Цього б не було, якби не волонтери, донати ІТ-спільноти та залучення коштів від клієнтів. Команда Кластера опрацювала збори, запити, логістику та передачу допомоги на 44 млн грн. За підрахунками, мембери Харківського ІТ Кластера перерахували на допомогу близько 780 млн грн.Нагодували 348 тисяч людей в гарячих точках


У перші дні війни наша команда зібрала 120 ресторанів, які на постійній основі забезпечують їжею місту та область. Координує все це команда кластера в межах благодійного проєкту IT4Life: збирали волонтерів, приймали заявки, влаштовували логістику. За цей час було нагодовано близько 348 тисяч людей: військових, медиків, літніх людей та дітей.


Олександр Колб, член Наглядової Ради, що виступав на харківській локації, згадує: «Люди, які зараз зі мною у залі не просто ті, хто залишився. Вони системно допомагають. Вже на другий день ми поїхали на виїзд до 602 мікрорайону – одна з найзапекліших точок... Вклад, який робить Kharkiv IT Cluster та айтівці загалом, він величезний».Покриваємо запити 55 тисяч захисників


Щоб систематично та спеціалізовано допомагати ЗСУ та ТрО, спільно з Павлом Ободом Kharkiv IT Cluster запустив новий напрям IT4Life – ініціативу SaveTrempel. До проєкту залучена команда Кластера та волонтери-експерти, щоб на постійній забезпечувати амуніцією 35 військових підрозділів, 100 батальйонів, тобто – 55 тисяч захисників. Павло розповів, що можна «підписатись» на постійну допомогу захисникам Харківщини.

За 5 місяців ми стали вдвічі більшими


Ще в грудні Kharkiv IT Cluster святкував цифру 100, а зараз до спільноти входить уже понад 200 організацій! За час війни до Kharkiv IT Cluster долучилось понад 46 ІТ-компаній. Щодня надходять нові заявки на участь. Компанії, що долучились, шукають рішення і знаходять їх саме в цій спільноті.

Нетворкінг завершився у двох тематичних онлайн-кімнатах: у кімнаті «благодійників» обговорювали способи автоматизації волонтерських процесів, а в кімнаті «футурологів» мріяли про те, яким буде Україна та бізнес після перемоги. Мрії досить різні, проте всі зійшлись на одному – наступний день народження буде неодмінно в Харкові.
bottom of page