top of page
Пошук

SoftServe University: як побудувати найбiльший корпоративний IT-унiверситет в УкраїніСьогодні у SoftServe працює близько 4500 співробітників у 28 офісах по всьому світу, і судячи зі всього, це тільки початок. Крім розвитку технологій та різноманітних проектів, компанія робить значний внесок в розвиток ІТ-освіти та драйвить найбільший в Україні корпоративний університет.

З нами люб'язно погодилася поспілкуватися Галина Даців, керівник SoftServe University та детально розповіла про те, як будувався та розвивався один з найбільших проектів в галузі корпоративної ІТ-освіти України.


- Для початку хотілось би запитати про те, як компанія SoftServe почала свій розвиток, і як вона стала найбільшою в Україні?

- Такою великою компанією ми стали не відразу. На ринку ми вже 23 роки, компанія була заснована у 1993 році декількома молодими, розумними і амбітними аспірантами Львівської Політехніки. То ж коли ми розповідаємо про себе, завжди наголошуємо, що SoftServe – це глобальна IT-компанія з українським корінням. Європейський HQ SoftServe розташований у Львові.

ІТ-галузь в Україні стрімко розвивається вже декілька десятиліть поспіль, постійний ріст з моменту заснування має і наша компанія.

Враховуючи, що попит на кваліфіковані кадри постійно зростав, ми розуміли - щоб не сісти на так звану «кадрову дієту», нам потрібно створити середовище, у якому ІТ-фахівці могли б ефективно і швидко розвиватись.

Так у 2006 році ми реалізували одну з стратегічних ініціатив у розвитку людського капіталу – заснували власний корпоративний університет. SoftServe став першим серед ІТ-компаній України, хто заснував власну освітню інституцію.

- Дуже цікаво дізнатися, з яких напрямків розпочалася така ініціатива, що було першим для Вас?

- Ми розпочали з трьох ключових на той момент напрямків: SoftServe ІТ Академії, де навчали потенційних працівників компанії початкового рівня (junior staff), програми від Microsoft IT Academy, в якій, будучи партнером Microsoft IT Academy, ми навчали студентів новітнім Microsoft технологіям та Мовної школи, де наші колеги покращували свій рівень англійської мови.

Зараз Університет має ще кілька напрямків, які допомагають забезпечити потреби працівників SoftServe у навчанні.

Підрозділ «Training and Development» відповідає за корпоративні навчальні заходи. Він формує ефективне середовище для професійного навчання та розвитку працівників усіх рівнів та функціональних напрямків. Тут вивчають управління проектами, бізнес-аналіз, системну архітектуру, розробку програмного забезпечення, тестування та контроль якості, професійну комунікацію, особисту ефективність та багато іншого.

У цьому напрямку ми маємо чимало цікавих програм та підрозділів. Наприклад, «Центр розвитку лідерства» надає необхідні знання та навички працівникам, котрі планують займати управлінські посади; «Офіс Менторства» відповідає за застосування менторства (наставництва) як інструменту для професійного розвитку працівників; “Тренінг-менеджмент група” забезпечує ефективне функціонування корпоративного навчально процесу.


Ми створили власну систему управління навчанням (learning management system) з тренінг-каталогом, де працівники замовляють собі необхідне навчання. Зараз у каталозі близько 200 різноманітних навчальних пропозицій і їхній перелік постійно збільшується.

Наймолодшим напрямком корпоративного університету є «E-Learning Team». Його команда розробляє програми електронного (on-line) навчання.

Враховуючи, що SoftServe глобальна компанія з великою кількістю офісів і працівників не лише в Україні, але й у Європі та США, актуальність дистанційного навчання зростає.

Ми вже маємо близько 40 електронних курсів для працівників компанії і працюємо над новим контентом. За 2 роки ми сформували сильну команду, яка має необхідні навички, досвід і навіть власну студію для створення якісних е-learning курсів під потреби компанії.

Насамкінець, ще одним важливим напрямком корпоративного університету є «Сертифікаційний центр», який дає можливість пройти технічну сертифікацію від визнаних у світі тестових центрів. Сертифікаційний центр надає свої послуги не тільки працівникам SoftServe. Здати той чи інший сертифікаційний іспит тут можуть спеціалісти з інших компаній.

- Хотілося б запитати про те, скільки було випускників за весь час існування ІТ Академії? Може у Вас є такі цікаві цифри?

- За 10 років роботи ми підготували близько 5 тисяч випускників. Але, говорячи про кількість, я хочу наголосити, що розвивалися і набирали обертів ми поступово. У 2006 році і сама компанія, і потреби у нових працівниках не були такими великими, як зараз. Відповідно, у нас у штаті був один викладач, який вів кілька груп. Потім викладачів стало двоє і так тривало кілька років.


Зараз в ІТ Академії працює 20 викладачів, одночасно навчається більше 30 груп і ми випускаємо близько 700 студентів упродовж року. Цей напрям дуже виріс за останні роки кількісно, географічно та у переліку курсів.

Сьогодні ІТ Академія працює у Львові, Києві, Чернівцях, Івано-Франківську, Рівному, Дніпропетровську – у всіх українських розробницьких центрах компанії SoftServe, окрім Харкова. Та й у Харкові ми вже працюємо над запуском IT Академії, плануємо стартувати перші групи зовсім скоро. Маємо IT Академію і в нашому Болгарському офісі в м. Софія.

- Ми були б тільки раді, якщо і у Харкові з’явиться ваша ІТ Академія, яка плідно вплине на ІТ-ринок у цьому місті.

Хотілося б дізнатися про внутрішній попит ваших працівників на освітні заходи в університеті.

Які напрямки найбільш запитувані?

- Як я вже згадувала, ми надаємо навчання по різних напрямках: Business Analysis, Project Management, Software Development, Quality Control, DevOps, SoftSkills та інші.

Усі необхідні для компанії компетенції відображені у нашому тренінг-каталозі, де кожен працівник може вибрати потрібне йому навчання. Всі напрямки є досить затребуваними, адже компанії потрібні працівники різних компетенцій.

Якщо працівник потребує курсу, якого у нас немає, ми можемо його відправити на зовнішнє навчання. У цьому плані ми достатньо гнучкі і вибираємо оптимальне рішення для працівника та компанії.

В середньому на місяць ми проводимо 80 різних навчальних подій, у яких беруть участь близько 800-1000 працівників. Це можуть бути навчання різної тривалості (від кількагодинних воркшопів до кількаденних тренінгів). Є такі працівники, які відвідують 2-3 тренінги у місяць, а є й такі, котрі ходять раз у півроку, бо більше займаються самоосвітою.

У Мовній школі зараз вчиться більше 1000 студентів - практично кожен четвертий працівник компанії. В основному вивчають англійську мову, хоча ми також маємо курси німецької, французької, польської, іспанської мов. Паралельно займаються багато груп різного рівня – від базового і до вільного володіння мовою, програми спеціально адаптовані під специфіку роботи в ІТ та бізнес-комунікацію.

Є мовні курси, якими ми особливо пишаємося. Вони були розроблені фахівцями нашої Мовної школи з нуля. Це так звані “ESP-курси” (English for Specific Purposes) – English for PMs, BAs, Tech Leads, QC Leads, Software Developers and QC Engineers.

Їхня задача – допомогти людині за швидкий час підтягнути потрібний саме для її спеціальності словниковий запас і опанувати специфіку мови для своєї посади. Заняття проводяться як в групах, так і індивідуально – в залежності від того, як кому зручніше працювати.

Щодо напряму Менторства, то кількість пар “mentor-mentee” постійно змінюється, на сьогоднішній день їх працює більше 50 пар.

У Сертифікаційному центрі в середньому за рік ми надаємо близько 1000 зовнішніх сертифікаційних іспитів та дуже багато внутрішніх.

У SoftServe є кар’єрна карта, де чітко прописані критерії переходу з одного рівня на інший, починаючи від посад рівня Junior і до Vice President. Для того, щоб людина перейшла на вищий рівень, вона має пройти успішно performance appraisal, перевірку рівня англійської мови, перевірку знань, яка зазвичай здійснюється через тестування, розроблене нашими внутрішніми експертами. Тому внутрішні іспити вимірюються тисячами працівників.

- Вертаючись до ІТ Академії, зараз створюється дуже багато різних ІТ-курсів, тому хотілося б запитати про те, які переваги саме вашої ініціативи перед іншими курсами?

- Я згідна з Вами, що упродовж останніх декількох років з’явилося дуже багато стартапів, ініціатив та тренінг-центрів, тобто таких організацій, які займаються ІТ-освітою. І це круто.

Наша ІТ Академія особлива тим, що працює при великій ІТ-компанії: 60%-70% випускників ми працевлаштовуємо у компанії. Це та перевага, яка дуже цікавить наших студентів. Я вже не кажу про те, що курси Академії дуже високої якості – за 10 років ми акумулювали значний досвід у цій сфері.


Сильною стороною ІТ Академії є також те, що ми працюємо спільно з експертами із виробництва, щоб наповнення навчальних курсів було постійно актуальним для самого виробництва. Саме через це навчальні матеріали досить часто оновлюються.

Крім того, коли ми формуємо групу, то ці ж експерти (діючі програмісти, тестери), приходять і працюють разом з викладачем. Тому студенти мають можливість навчатися не тільки у викладача, але й працювати з практиками, які вдало підсилюють отримання практичних навичок нашими студентами у процесі навчання.

Ми також робимо особливий наголос на практиці та командній роботі. Студенти працюють над певним проектом, який потім захищають, презентують, на захист приходять представники з виробництва. Хто з випускників особливо сподобався, тому можуть навіть відразу на місці запропонувати роботу.

- А наскільки важко потрапити на навчання в ІТ Академію? Чи є якісь початкові вимоги до того, що людина повинна знати, щоб навчатися на певному курсі?

- Не можу сказати, що потрапити до нас дуже легко, але і не так складно, якщо є бажання. Іноді люди пробують поступити на курси по 2-3 рази, зазвичай є конкурс на місце. Щоб потрапити на навчання, потрібно пройти три тури.

Перший – це технічний тест. Ми не беремо людей взагалі без технічних знань, бо зрозуміло, що навчити людину програмуванню до очікуваного нами рівня “з нуля” за три місяці нереально. Вступник вже має мати базові знання, вимоги до яких для кожного курсу описані на нашому сайті. Там же міститься перелік рекомендованої літератури для покращення знань.

Другий тур – це тестування рівня англійської мови, у кандидата повинен вже бути певний рівень знання мови. І якщо людина пройшла успішно два попередні тури, то завершальний етап – це співбесіда з експертом з виробництва та викладачем ІТ Академії.

І вже після третього туру підбирається група. Групи в нас невеликі, до 10 людей, аби кожному студенту можна було приділити якнайбільше уваги.

Впевнені, що у Вас є й інші плани на майбутнє, пов’язані із SoftServe University, чи могли би Ви поділитися своїми планами з нами?

- Плани SoftServe University завжди пов'язані із навчальними потребами компанії. Ми ніколи не стоїмо на місці. Як тільки виникає потреба у розвитку нової компетенції чи підсиленні існуючої – ми відразу готуємо відповідні нові програми. Навіть контент уже існуючих програм постійно оновлюється, з'являються нові формати навчання. Будемо збільшувати і оновлювати нашу пропозицію, адже компанія динамічно розвивається.

Плануємо стартувати нові «Leadership Development» програми. В останні роки ми приділяємо особливо багато уваги розвитку лідерства. Вирощувати лідерів надважливо. Адже лідери, які можуть надихати і вести команду за собою - це запорука успішного розвитку компанії.

Також плануємо розробляти нові E-Learning курси. Чим більше офісів ми маємо, чим більше ростемо не тільки в Україні, але й у наших закордонних офісах у Польщі та Болгарії, тим більше відчуваємо потребу в універсальних навчальних інструментах, доступних дистанційно. E-Learning курси допомагають у таким потребах.

- Напевно компанія має свої заходи у різних регіонах для заохочення ІТ-спільноти. Розкажіть, будь ласка, про те як ще SoftServe розвиває IT-спільноту в Україні?

- SoftServe бере активну участь у житті та розвитку IT-спільноти. Ми організовуємо цілу низку зовнішніх подій. За ці ініціативи в компанії відповідає напрям HR Marketing. Вже 5 років поспіль ми організовуємо конференції IT Weekend у всіх локаціях по Україні і велику щорічну конференцію, що проходить у Києві.


Цього року перший IT Weekend відбувся у Вроцлаві (Польща), тобто ми вже виходимо на міжнародний рівень. Формат дуже класний. Кількість відвідувачів щороку росте. Ми привозимо в Україну дуже цікавих експертів.

Наприклад, на цьогорічний IT Weekend Ukraine, що відбудеться 17 вересня в Києві, приїдуть Майкл Куперс з Rosetta, Навін Хаїн з MoonExpress. Тема цьогорічної конференції присвячена технологіям майбутнього, наші спікери як засновники цих успішних проектів розповідатимуть, як вони починали працювати у сфері космічних перевезень.


Також проводимо багато інших тематичних заходів, наприклад, ProductCamp, SecurityHole та інші. Вони дуже потрібні, щоб ділитись новими трендами, поглиблювати знання та навички як наших працівників (тому що вони також долучаються до таких подій як організатори чи учасники), так і інших IT-спеціалістів. Це ефективний майданчик для обміну досвідом в ІТ-середовищі.

Ми співпрацюємо з навчальними закладами у містах, де знаходяться офіси компанії, долучаємося до реалізації різних хороших освітніх ініціатив. Наприклад, минулого року у Львові за потужної підтримки SoftServe запустилась програма Computer Science в Українському Католицькому Університеті. Наші спеціалісти брали участь в розробці навчальних програм і концепції загалом. SoftServe є також співзасновником Львівської бізнес-школи, яка є однією з кращих бізнес-шкіл України.

Нещодавно SoftServe підтримав чудову ініціативу від Prometheus – української платформи масових онлайн курсів – перекласти українською мовою курс CS50 Гарвардського університету, щоб зробити його доступним для української аудиторії та щоб якнайбільше українців мали можливість безкоштовно навчатися програмуванню.

Цей курс вважається одним з найкращих курсів з основ програмування у світі. Його поява викликала великий резонанс – більше 50 тисяч людей зареєструвалися його слухачами на момент запуску.

SoftServe також є співзасновником та активним учасником Львівського ІТ Кластеру. І зараз Кластер за активної участі представників IT-компаній і нашої компанії, зокрема, у співпраці з НУ “Львівська Політехніка” запускає у цьому ВНЗ нову навчальну програму «Інтернет Речей».

Ідея такого проекту належить одному з наших провідних інженерів, Зеновію Вересу, який також є викладачем у Львівській Політехніці. Студенти навчатимуться цій прогресивній дисципліні з першого курсу, і, враховуючи теперішні тенденції IT-ринку, очікується значний попит на випускників цієї спеціальності. Кластер став тим майданчиком, який консолідував зусилля багатьох фахівців, які хочуть покращити якість ІТ-освіти в Україні.

Ми всі розуміємо, що ІТ-галузь має стратегічне значення для України сьогодні. Це те, у чому ми дуже сильні і маємо великі можливості. Розвиваючи українське ІТ-середовище, ми допомагаємо Україні стати сильним гравцем на міжнародному ІТ-ринку.

Дуже приємно бачити, що великі компанії в Україні розвивають масштабні освітні проекти.

Будемо раді спостерігати за розвитком SoftServe University та дякуємо Галині за цікаву розмову.

#ITобразование #ITevents #карьера #трендывIT #ITвУкраине #корпоративнаякультура #HRстратегия

bottom of page